Notatki na marginesie

Luźne uwagi na temat przeczytanych książek (i nie tylko)

10 sposobów na produktywne wykorzystanie telefonu

https://www.flickr.com/photos/theeerin/7065570887/in/photolist-bLmU4H-r7Lwtu-GwevqD-dTfobA-4PZ4XM-4s1Yqs-64CBvU-6BumU1-4Tr4JT-uvVQM-7HtXAZ-dpBbh-4w3TtR-dT9LwB-9afmjr-61cZAa-teGEFQ-GcTf8G-4pstA3-NxAtM-9vthFm-5s4wEZ-rprVD-7KLMDQ-4w7W9e-pwhkQ-6aSr18-jXckGe-qTZZMH-aQk5jZ-DivW-7DSgxa-dPUTp6-53LM6m-8DzPMc-4NHaj-bMXohp-9v9yVM-dkvGUQ-4hAPNF-75tLnF-d5Bymd-7UQUCc-nNijp-ax2mcF-7UQULc-aHSCqX-7UUbgQ-8gMB7U-dRSpva

foto: Erin Nekervis

 

Przytaczając wywiad umieszczony w grudniowym numerze „W drodze”, dziś do Betlejem prędzej niż gwiazda na niebie doprowadziłby nas post na Facebooku.
I nie chodzi tu tylko o naszą słabą orientację na niebie, ale o nasze przywiązanie do urządzeń mobilnych.
Jak już jesteśmy przyklejeni do telefonu, wykorzystajmy go, aby zaoszczędzić, a nie zmarnować czas.

Jak to zrobić?
W najprostszej wersji: odinstalować Facebooka :)
Chyba że fb jest naszym narzędziem pracy.

Wersja rozwinięta może zawierać następujące czynności (inspiracja od Time Management Ninja blog):

  1. Zaplanuj dzień. Zrób przegląd kalendarza (lub wpisz wydarzenia w kalendarz): co cię dziś czeka, gdzie i o której godzinie. Upewnij się że pamiętasz o wszystkim i przygotuj się na spotkania. Osobiście dzień zaczynam od rzucenia okiem w kalendarz, nastawiam się mentalnie na to, co mnie czeka, czy muszę szybko wyjść z domu czy mogę przedłużyć śniadanie.
  2. Przeglądnij listę zadań do zrobienia. Jak wyżej. Sprawdź i zaktualizuj nie status na mediach społecznościowych, ale stan zadań do wykonania. Czym powinieneś zająć się w pierwszej kolejności, odznacz jako wykonane te zadania, które już wykonałeś. Jeżeli używasz elektronicznej wersji listy zadań do zrobienia (do czego zachęcam tutaj) masz ją zawsze ze sobą. Nozbe, narzędzie którego ja używam,posiada integrację z kalendarzem. Dzięki temu zerkając w mój kalendarz widzę i nadchodzące spotkania i czekające na mnie zadania do zrobienia.
  3. Zapisz pomysły. Te najlepsze przychodzą w najmniej spodziewanym momencie. Jeżeli potrzebuję uchwycić jakiś pomysł – wrzucam go do inboxa w Nozbe. Jeżeli chcę napisać od razu coś więcej – używam Evernote. Dzięki synchronizacji dostępne są i na komputerze i na tablecie, gdzie można nad nimi pracować dalej (lub usunąć jeżeli okażą się nietrafionym pomysłem ;).
  4. Przeprocesuj maile. Nie chodzi o przeczytanie i zostawienie ich w skrzynce w tym samym miejscu do ponownego przeczytania. Zrób z nimi od razu porządek, w zależności od potrzeby: odpowiedz, zarchiwizuj lub usuń (więcej na ten temat tutaj)
  5. Przeczytaj (posłuchaj) książkę. Jeden z moich ulubionych punktów. Dla mnie oczywisty :) A od kiedy odkryłem i polubiłem audiobooki nie muszę męczyć oczu (zwłaszcza po całym dniu przed komputerem). Dla wątpiących: słuchana książka też się liczy jako przeczytana :)
  6. Zrób zakupy. W dobie zakupów internetowych oczywisty sposób na zaoszczędzenie czasu.
  7. Naucz się czegoś nowego. Posłuchaj podcastów, poucz się języka, oglądnij filmy instruktażowe. W internatach tematyka od wyboru do koloru, co kto lubi.
  8. Zadzwoń do kogoś. Ostatecznie do tego służy telefon :) Krótka rozmowa może czasem załatwić więcej niż długi SMS czy mail.
  9. Załatw sprawy służbowe / szkolne. Bądź w kontakcie ze współpracownikami / kolegami w celu omówienia czy skomentowania projektu nad którym pracujesz (skype, trello, komentarze w Nozbe czy innej aplikacji do zarządzania zadaniami i projektami, no i grupy na fb).
  10. Prowadź dziennik. Warto znaleźć chwile czasu dla siebie i wzbudzić refleksję nad tym czym i jak się żyje. Wszystko po to, żeby żyć świadomie. A przez to lepiej (więcej na ten temat tutaj).

Nie jest to oczywiście wyczerpująca lista, a jedynie propozycja.
Jak dowiedli „amerykańscy naukowcy” średnio sięgamy po telefon 80 razy w ciagu dnia.
Dużo.
Z moich obserwacji wynika, że na erkanach króluje FB albo jakieś inne gry.
A zamiast tego warto wykorzystać telefon do czegoś co podniesie jakość naszego życia.
Wejdź na wyższy poziom Candy Crush i je wyłącz :)
Produktywnego dnia życzę.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.